Wiadomości

Uczennice z Żywca na gali finałowej pierwszej edycji konkursu "Policjanci w służbie historii"

Data publikacji 03.10.2017

Wczoraj w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu „Policjanci w służbie historii”. Przypominamy, że wśród laureatów konkursu są uczennice klasy policyjnej z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu. Konkurs to element współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Komendy Głównej Policji. Jej celem jest przywrócenie pamięci o Policji Państwowej oraz przypomnienie, czym jest mundur, służba i obowiązek.

O tym, że uczennice klasy policyjnej z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu otrzymały tytuł laureata konkursu pisaliśmy pod koniec sierpnia br. Wczoraj w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu.

W konkursie wzięło udział ponad 70 szkół z całej Polski, a w warsztatach przygotowujących do konkursu – ponad 1000 uczniów i nauczycieli. Swoje prace uczniowie przygotowywali w zespołach 3 osobowych pod opieką nauczycieli. W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywali miejsca pamięci związane z historią policji, sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazywali zdobytą wiedzę innym.

Spośród ukończonych projektów wybrano 11 najlepszych, których twórcy w nagrodę wezmą udział w wyjedzie edukacyjnym. Wśród nich są uczennice z żywieckiego "Mechanika". Nad projektem uczennic czuwał były policjant żywieckiej komendy policji, a jednocześnie nauczyciel Paweł Roczyna.

Podczas uroczystości dyplomy uczestnikom konkursu wręczyli wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach.

Miejsce gali nie było przypadkowe. W areszcie śledczym na Mokotowie więziono i torturowano ludzi, którzy mówili prawdę o katyńskim lesie, walczyli o niepodległą i niezależną Polskę. Wśród nich było także wielu przedwojennych policjantów.

Bezpośrednio po zakończeniu gali laureaci wyruszyli w objazd tropem zbrodni katyńskiej i historii policjantów Policji Państwowej II Rzeczpospolitej. W tym roku przejadą trasą z Warszawy przez Mińsk do Kijowa i Lwowa. Uczniowie będą mieli szanse zobaczyć miejsca, o których tworzyli swoje prace konkursowe, m.in. Centralną Szkołę Policji w Mostach Wielkich, tuż przy granicy polsko-ukraińskiej. Złożą hołd pomordowanym Polakom na cmentarzach w Bykowni i Kuropatach. Nie jest to wyjazd tylko o charakterze martyrologicznym. Młodzież będzie miała okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami na Ukrainie, poznać ich, zawrzeć nowe przyjaźnie i znajomości.

Źródło: KGP

 

 

 

Powrót na górę strony