Wiadomości

Przekroczyli prędkość w rejonie przejść dla pieszych!

Data publikacji 08.03.2017

Przejście dla pieszych ma szczególne znaczenie w ruchu drogowym. Na jego obszarze obowiązują ściśle określone zasady. Niestety kierowcy często zapominają o ich przestrzeganiu. W czasie wczorajszych działań NURD, policjanci ujawnili aż 14 przypadków przekroczenia prędkości, właśnie w rejonie przejść dla pieszych.

Wczoraj o 6.00 rozpoczęły się policyjne działania NURD. W czasie akcji stróże prawa ujawnili 58 wykroczeń w ruchu drogowym, popełnionych zarówno przez pieszych, jak i zmotoryzowanych użytkowników dróg. W 15 przypadkach to piesi złamali prawo o ruchu drogowym. Jeśli chodzi o kierowców to zawinili w 43 przypadkach. Niepokojące jest jednak to, że w 14 przypadkach kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość znajdując się w rejonie przejścia dla pieszych.

Przypominamy, że jeżeli w pobliżu przejścia dla pieszych znajduje się pieszy, kierowca ma obowiązek zwolnić, co ułatwi szybką reakcję w razie nagłego wejścia przechodnia na przejście. Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się na przejściu.

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas przemierzania pasów, ale także i sami piesi. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych.

Przez drogę można przejść poza przejściem dla pieszych w przypadku, jeśli znajduje się ono w odległości większej, niż 100 m. Przechodzenie poza wyznaczonymi pasami jest możliwe jedynie, jeśli nie powoduje niebezpieczeństwa na drodze. W takim przypadku pieszy jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom, a także przemierzania jezdni po możliwie najkrótszej trasie, prostopadle do osi jezdni.

Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zza innego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Zabrania się zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, przechodzenia przez drogę w miejscu o ograniczonej widoczności, przebiegania przez drogę, czy przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Przestrzeganie tych zasad jest niezmiernie ważne bowiem, jak pokazują statystyki, do dużej liczby potrąceń pieszych dochodzi właśnie na przejściach dla pieszych lub w ich rejonach. Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i dla niego zderzenie z samochodem, kończy się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, nawet przy małych prędkościach pojazdu.


 


 


 


 

Powrót na górę strony