Wiadomości

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszych

Data publikacji 12.02.2016

W ciągu dwóch dni na terenie Żywca i powiatu odnotowaliśmy zdarzenia drogowe z udziałem pieszych. Po raz kolejny apelujemy zarówno do zmotoryzowanych, jak i pieszych użytkowników dróg o rozsądek i rozwagę. Pamiętajmy, że chwila naszej nieuwagi może zakończyć się tragicznie.

Do pierwszego zdarzenia doszło w środę w Żywcu na ul. Sienkiewicza. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, kierujący fordem fiestą 22-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, potrącił prawidłowo przechodzącą przez przejście dla pieszych 52-letnią mieszkankę Żywca. Do kolejnego zdarzenia doszło dzisiaj rano w Łękawicy na ul. Wspólnej. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący autobusem iveco, 33-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, potrącił prawidłowo idącą 17-letnią pieszą.

Przypominamy, że pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w trakcie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni. Jest on narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50% szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam, gdzie jest to możliwe ruch, pieszych i pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów, np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Pamiętajmy!

Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania "pasów". Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.

Powrót na górę strony